Dzień Jedności Kaszubów
19 marca 1238 papież Grzegorza IX zatytułował szczecińskiego księcia Bogusława I „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez niego zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną.
Po raz pierwszy Dzień Jedności Kaszubów obchodzono w 2004 r. Od tamtej pory corocznie wielu Kaszubów spotyka się w różnych miejscowościach regionu, by wspólnie manifestować kaszubską tożsamość narodową i etniczną.
Nieodłącznymi elementami Dnia Jedności Kaszubów są:
bicie rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie, które na stałe wpisało się w obchody DJK oraz stało się też doskonałą promocją tego instrumentu. Pomysłodawcą oraz dyrygentem jest Paweł Nowak – akordeonista, kompozytor, pedagog, wielki miłośnik i propagator akordeonu. Jak sam o sobie pisze, gra również na bandoneonie i akordinie. Jego muzyczne zainteresowania są bardzo szerokie. Uwielbia tango, francuskie musette i muzykę klezmerską, ale doskonale czuje się także w jazzie, muzyce klasycznej i piosence aktorskiej. Posiada również liczącą ponad 300 sztuk kolekcję akordeonów i harmonii, z których połowa stanowi ekspozycję jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu w Kościerzynie;
źródło: https://pawelnowak.pl/
turniej gry w Baśkę – to tradycyjna kaszubska gra karciana, znana również w Wielkopolsce jako „Kop”. Zwyczajowo gra się „na pieniądze” (choćby symboliczne). Na Kaszubach Baśka jest najpopularniejszą grą karcianą od ponad stu lat i wyprzedza drugiego pod tym względem, bardziej elitarnego Skata, od którego ma pewne zapożyczenia (np. Granda). W Baśkę gra się podczas spotkań towarzyskich, ale popularne są tu też turnieje, gromadzące nawet setki uczestników. Istnieje Pomorsko-Kaszubska Liga Baśki.
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ba%C5%9Bka_(gra)
Tradycją już jest, że 19 marca na Górze Gradowej, na terenie Hevelianum, zostaje wciągnięta na maszt ogromna kaszubska flaga. Organizatorem jej uroczystego podniesienia jest Fundacja Kaszuby. Pierwsze uroczyste podniesienie kaszubskiej flagi w tym miejscu odbyło się w 2020 roku. Jest to prawdopodobnie największa kaszubska flaga na świecie. Jej wymiary to 8 na 5 metrów, co oznacza, że flaga ma 40 m2 powierzchni, którą doskonale widać z wielu miejsc w mieście.
Kaszubska flaga jest wywieszana na Górze Gradowej dwa razy w roku, 19 marca z okazji Dnia Jedności Kaszubów i 18 sierpnia z okazji Święta Flagi Kaszubskiej. W trakcie jej podnoszenia odgrywany jest kaszubski hymn Zemia Rodnô (Ziemio Ojczysta) autorstwa Jana Trepczyka.