W niedzielę 22 marca w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika miałam niecodzienną okazję do pokazania naszego pięknego zakątka Kaszub, jakim są Wdzydze. Towarzyszył mi kolega po fachu Piotr Kowalewski, który był inicjatorem tego wydarzenia. W regionalnych strojach oprowadzaliśmy chętnych po Muzeum Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach.

Pogoda dopisała. O godz. 10.00 przed bramą Muzeum  pojawiło się około 50 osób zainteresowanych zwiedzaniem. Wraz z pracownikami Muzeum pokazaliśmy najważniejsze obiekty oraz przybliżyliśmy zwiedzającym postacie założycieli Muzeum, historię powstania tego miejsca, dodatkowo informacje o sztuce ludowej kaszub oraz strojach regionalnych.     W zabytkowej szkole nie obyło się bez prezentacji języka kaszubskiego, gdyż tam zabrał głos sam Wojciech Myszk, pracownik Muzeum i zarazem współautor podręcznika do nauki języka kaszubskiego dla szkół ponadgimnazjalnych. Warto dodać, że dzięki przychylności dyrekcji Muzeum wstęp był darmowy.

Po wizycie w Skansenie  wszyscy udaliśmy się na wieżę widokową, z której podziwialiśmy Kaszubskie Morze. W tym czasie Piotr przekazywał nam wiedzę na temat powstania tak pięknego ukształtowania terenu.

Około godziny 14.00, po emocjach zwiedzania przeszliśmy do Centrum Informacji Turystycznej, której gospodarzem jest Gmina Kościerzyna, na ciepły poczęstunek, który również był darmowy. Dodatkowo gospodarze przygotowali dla wszystkich miłe niespodzianki w postaci kubeczków oraz promocyjnych publikacji. Po odśpiewaniu Kaszubskich Nut około godziny 15.00 wszyscy udali się do domów z nadzieją na kolejne takie spotkanie.

FOTOGALERIA