Jako grono kaszubskich przewodników, świętując Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego, po raz kolejny zapraszamy na niecodzienne spacery po Kaszubach. Chcemy pokazać na czym polega praca przewodnika, podzielić się wiedzą i ciekawymi informacjami lub odkryciami. Jesteśmy na co dzień również pasjonatami lokalnej historii, kultury i angażujemy się społecznie.

W sobotę zaplanowaliśmy trzy spacery następujące po sobie tak, że w każdym z nich będzie można wziąć udział. W ten sposób zachęcamy do spędzenia całego dnia w Szwajcarii Kaszubskiej.

W niedzielę zapraszamy Wdzydz Kiszewskich, gdzie  oprowadzimy Państwa po Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach (wstęp darmowy), a następnie spojrzymy na południowe Kaszuby z wieży widokowej nad Jeziorem Wdzydzkim.

Uczestnictwo w spacerach jest darmowe i otwarte dla wszystkich. Dla wytrwałych uczestników przygotowaliśmy niespodzianki.

UWAGA! Zdecydowana większość zwiedzania odbywa się w plenerze, dlatego warto ciepło się ubrać i założyć wygodne dobre obuwie. Najdłuższa trasa spaceru będzie miała około 6 km.

PROGRAM ZWIEDZANIA

SOBOTA, 21 lutego 2014

9:00 Żukowo, kościół Wniebowzięcia NMP

Po zespole poklasztornym naszym przewodnikiem będzie Genowefa Zasada, nauczycielka języka kaszubskiego, sołtys Glincza i radna gminy Żukowo. Po obejrzeniu skarbów żukowskiej świątyni zwiedzimy również Muzeum Parafialne.

Około 10:00 rozpocznie się zwiedzanie wnętrza wiekowej elektrowni wodnej na Raduni w Rutkach.

11:30 Wieżyca, parking przed ośrodkiem narciarskim Koszałkowo.

Na wycieczkę tematyczna prezentującą dzieje narciarstwa i turystyki na Wzgórzach Szymbarskich zabierze nas Piotr Kowalewski. Sześciokilometrowej długości spacer będzie prowadzić m. in. na wieżę widokową na Wieżycy, skąd przy dobrej pogodzie spróbujemy zidentyfikować najdalej położone obiekty. Z parkingu przy wejściu na wierzchołek Wieżycy do Koszałkowa zabiorą nas wozy drabiniaste Stajni Pod Klonem. Spacer zakończy się około 14:00.

15:00 Stężyca, parking przed Zajazdem „Jejmościna”

Przewodnik trójmiejski i terenowy oraz regionalista Artur Zagozdon pokaże nam dwie części Stężycy, przed wojną stanowiące odrębne wsie. Przejdziemy się nową promenadą wzdłuż Raduni i Jeziora Raduńskiego, a także spróbujemy odszukać ślady byłego niemieckiego podobozu Stutthof.

Zakończenie zwiedzania około 17:00.

NIEDZIELA, 22 lutego 2014

10:00 Wdzydze Kiszewskie, Kaszubski Park Etnograficzny.

Spacer po najstarszym polskim skansenie poprowadzą przewodnicy Beata Jankowska i Piotr Kowalewski oraz pracownicy muzeum. Zwiedzanie zakończymy opisem panoramy z wieży widokowej na Krzyżu i poczęstunkiem w nowo otwartym punkcie informacji turystycznej.

Do zobaczenia! | Do ùzdrzeniô!