21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przewodnika i z tej okazji w sobotę 23 lutego zorganizowałam wraz z przyjaciółmi z Kartuz i  Bytowa  specjalne darmowe zwiedzanie.

Miałam przyjemność poprowadzić uczestników Kościerskimi śladami Remusa. Zaczęliśmy o godzinie 14.00 na  kościerskim rynku przy pomniku Remusa. Mimo zimowej aury uczestników zwiedzania nie zabrakło.  Podążanie śladami Remusa rozpoczęło się od Sanktuarium M. B. Kościerskiej Królowej Rodzin w kościele Św. Trójcy, w którym opowiedziałam uczestnikom historię obrazu Matki Bożej Śnieżnej oraz przedstawiłam historię kościerskiej parafii, kolejnych kościołów i ważnych duszpasterzy tej parafii.

Następnym punktem zwiedzania był Plac Jana Pawła II, na którym pokazałam uczestnikom z daleka drugie kościerskie sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, zlokalizowane obok byłego Zakładu Najświętszej Marii Panny Anielskiej, w którym ongiś mieściła się szkoła dla dziewcząt.

Po krótkim pobycie na placu udaliśmy się do Muzeum Akordeonów, gdzie oprócz podziwiania wspaniałych eksponatów można było usłyszeć dźwięk akordeonu. Przy okazji  zaprosiłam uczestników wędrowania na Dzień Jedności Kaszubów, który odbędzie się w Kościerzynie 17 marca. Po krótkim relaksie z akordeonem udaliśmy się ulicą Długą do Muzeum Ziemi Kościerskiej, gdzie pałeczkę przejął ode mnie przewodnik Rajmund Knitter, od niego dowiedzieliśmy się szczegółowo wszystkiego o Kościerzynie i jej sławnych mieszkańcach.  Po zwiedzaniu muzeum pokazaliśmy uczestnikom krótki  film o Remusie pt. „Człowiek stąd”, nagrany przez Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskie oddział w  Kościerzynie, który zrobił na nich ogromne wrażenie. Na pamiątkę uczestnictwa w akcji wszyscy uczestnicy otrzymali miniatury pomnika Remusa oraz foldery i mapy o Kaszubach.

W Kartuzach ścieżkami rajskiego opactwa oprowadzał przewodnik Piotr Kowalewski, który zaczął od największego zabytku kartuskiego, a mianowicie od  kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to kościół poklasztorny, świątynia gotycka wybudowana w latach 1388-1401, z barokowym dachem w kształcie wieka trumny. Piotr zwrócił uwagę na bogato rzeźbione stalle, tron celebransa, wykonane ze skór kurdybany, gotycki ołtarz z 1444 roku i inne cenne wyposażenie kościoła. W drugiej części zwiedzania pokartuskich pamiątek Piotr Kowalewski poprowadził gości na Spiczastą Górę, do kaplicy Krzyża św. Opowiedział o legendzie, wciąż żywej wśród mieszkańców Kartuz – o tajemniczym tunelu łączącym ową kaplicę z kościołem poklasztornym.

w Bytowie Questing na zamku rozpoczął się o godz. 11.00, poprowadziła go przewodnik Lilianna Grosz. Na dziedzińcu zamku pokrzyżackiego przywitała uczestników i wręczyła im dwa questy. Pierwszy to „Historie zamkowe”, a drugi „Atrakcje Bytowa”. Wcześniej, tytułem wstępu, opowiedziała o historii bytowskiego zamku. Każdy chętny dostał mapę z rymowanym tekstem, w którym trzeba było dokończyć część zdań, rozwiązać rebus, itp. Oczywiście trzeba było przejść przygotowaną wcześniej trasę i znaleźć wskazane w niej miejsca, w zamkowym queście był to dziedziniec i zamkowe mury. Po wykonaniu wszystkich zadań uczestnicy dotarli do skarbu. Dodatkowo wszyscy zwiedzili Regionalną Izbę Rybacką, która od niedawna mieści się w zamkowym przejściu bramnym oraz zobaczyli projekcję filmu „Rzeka powrotów”, który opowiada o rzece Słupi.

Bardzo cieszymy się, że aż tyle osób skorzystało z naszego zaproszenia. Ten dzień miał pokazać pracę profesjonalnego przewodnika lokalnym społecznościom i lokalnym władzom, a także uświadomić gospodarzom terenu, jaką rolę odgrywają przewodnicy w obsłudze turystów, a w szczególności w kreowaniu wizerunku miasta czy regionu.

Pomysł organizacji Dnia Przewodnika w takiej formie bardzo się wszystkim spodobał i umówiliśmy się, że podobną akcję zorganizujemy ponownie jeszcze w tym roku.

Poniżej zdjęcia, które dostępne są również w mojej galerii.