Zapraszamy na niecodzienne odkrywanie Kaszub z przewodnikami terenowymi z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika.

Sobota 27 lutego 2016

Zabieramy Was znów do Kartuz – tym razem w kolegiacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dawnym kościele konwentualnym kartuzów spróbujemy choć trochę zgłębić język symboli i atrybutów stosowany w dziełach architektów i artystów tej świątyni.

Tegoroczny Dzień Przewodnika będzie też rozpoczęciem cyklu wyjazdów w najciekawsze krajobrazowo tereny Kaszub i Pomorza pod tytułem – Beskid Kaszubski. Na początek udamy się w spacer po porośniętych malowniczymi buczynami Wzgórzach Kosich, czwartych co do wysokości na Pomorzu, gdzie m.in. odnajdziemy ślady dawnej turystyki, górnictwa i gospodarki rybackiej. Po zdobyciu najwyższej na trasie Zielonej Góry (266 m n.p.m.) zejdziemy do wsi Kosy, gdzie odpoczniemy przy ognisku. W drugiej części udamy się w owiane legendami okolice Zamkowej Góry i Jeziora Cichego (Kamionek) by w końcu dotrzeć do centrum miasta.

Program sobotni został specjalnie ułożony dla uczestników z Trójmiasta i okolic, którzy chcą się dostać do Kartuz koleją SKM.

Przyjazdy do Kartuz z Gdańska: 09:17 (na zwiedzanie kolegiaty), 10:27 (na wycieczkę pieszą)

Odjazdy z Kartuz do Gdańska: 16:34 17:24, 18:34.

Niedziela 28 lutego

O godzinie 11:00 przed Gminnym Ośrodkiem Kultury zaczynamy zwiedzanie Lipusza.

Zobaczymy m.in. Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego w dawnym kościele ewangelickim, drewniany młyn na rzece Wdzie a także spotkamy się z miejscowymi pasjonatami i miłośnikami kuchni i sztuki ludowej. Będzie również chwila odpoczynku przy herbacie i ognisku oraz okazja do skosztowania wybornego miejscowego chleba.

Wraz z prowadzącymi będziemy również odkrywali ślady bohatera najważniejszej kaszubskiej epopei „Żëcé i przigòdë Remùsa”. Lipusz był pierwowzorem obecnego w powieści Aleksandra Majkowskiego Lipna. Całości zakończy się około godziny 15:00

Jak się przygotować na zwiedzanie? Na pewno ciepło się ubrać, założyć mocniejsze obuwie na sobotę i wziąć prowiant na ognisko.

Godzina rozpoczęcia zwiedzania jest stała, jednak z trakcie mogą wystąpić przesunięcia wynikające z pogody, kondycji grupy lub innych przyczyn. Uczestnicy biorą udział w imprezie na własną odpowiedzialność.

Organizatorzy: Beata Jankowska i Piotr Kowalewski

Wsparcie: gmina Lipusz, sołtys wsi Kosy w gminie Kartuzy, pani Teresa Richert